240
Poprawimy wygląd Twojej skóry… bez skalpela

Poznaj substancje „MUST HAVE” w składzie letnich kosmetyków

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

       Podstawę pielęgnacji fotoochronnej, stanowią filtry przeciwsłoneczne. Jednak możesz zafundować swojej skórze zdecydowanie więcej, świetną broń do walki z destrukcyjnym wpływem słońca. Tą bronią jest codzienna pielęgnacja produktami z odpowiednim, skutecznym składem chemicznym. W poprzednim artykule (Klik), przedstawiłam Tobie część substancji, które uważam za niezbędne w codziennej pielęgnacji latem. W poniższym, znajdziesz kolejną dawkę wiedzy o super substancjach, dzięki którym wzmocnisz działanie filtrów przeciwsłonecznych, jednocześnie zapobiegając przedwczesnemu starzeniu, przebarwieniom czy naczynkom.

 

Twoja skóra stanowi łącznik między organizmem oraz światem zewnętrznym. Codziennie narażona jest na ogromną ilość czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest promieniowanie słoneczne. Jednak w stosunku do promieni UV, Twoja skóra nie jest aż tak zupełnie bezbronna.

 

 

Komórki naskórka a dokładniej warstwy rogowej naskórka oraz lipidy cementu międzykomórkowego, mają zdolność odbijania oraz pochłaniania części światła. Dodatkowo melanina stanowi naturalny filtr UV. Aczkolwiek ilość promieniowania słonecznego, któremu poddawana jest Twoja skóra np. podczas urlopu, zdecydowanie przewyższa naturalne zdolności ochrony.

Kluczowym elementem w tej sytuacji, wspierającym obronę skóry, jest Twoja pielęgnacja.

 

FOTOLIAZA

Fotoliaza to enzym naprawiający DNA. Pozyskiwany jest z sinicy Anacystic nidulans. W kosmetykach znajdziesz ją w postaci ekstraktu (INCI: Plankton Extract). Pod wpływem promieniowania słonecznego enzym ten ulega aktywacji, rozpoznaje uszkodzenia DNA oraz je wycina.

 

Tym samym naprawia DNA komórek oraz zapobiega nieodwracalnym uszkodzeniom. Udowodniono, że fotoliaza zmniejsza wytwarzanie mediatorów reakcji zapalnej, przez co zmniejsza pojawienie się stanu zapalnego, który obserwujesz między innymi jako zaczerwienienie oraz pieczenie. Enzym hamuje również aktywność czynników rozkładających włókna kolagenowe.

 

 

Dodatkowym atutem fotoliazy, jest hamowanie przyspieszonej śmierci komórki, którą wywołuje promieniowanie UV. Za sprawą wszystkich właściwości enzymu, skóra nie ulega podrażnieniom oraz pozostaje jędrna i sprężysta. Fotoliazę znajdziesz w składzie produktów przeciwsłonecznych, przeciwstarzeniowych jaki i łagodzących.

 

ENDONUKLEAZA

Do enzymów świetnie reperujących DNA należy również endonukleaza. W składzie kosmetyków znajdziesz ją pod nazwą Micrococcus Lysate. Pozyskiwana jest z bakterii, które wyspecjalizowane są w zwalczaniu uszkodzeń powstałych na skutek promieniowania słonecznego.

 

W kosmetykach, najlepiej aby endonukleaza zamknięta była np. w liposomach, dzięki czemu dotrze w głąb skóry do wnętrza komórek. W przeciwieństwie do fotoliazy, endonukleaza nie potrzebuje aktywacji pod wpływem promieniowania. Automatycznie rozpoznaje powstałe uszkodzenia w nici DNA, wycinając uszkodzone odcinki.

 

Następnie usunięty element DNA zostaje syntetyzowany. Natomiast tak samo jak fotoliaza, endonukleaza zmniejsza wytwarzanie mediatorów stanu zapalnego, co prowadzi do łagodzenia podrażnień (nie pojawia się zaczerwienienie czy podrażnienie) oraz hamuje aktywność metaloproteinaz (czynników rozkładających włókna kolagenowe). Enzym wykorzystywany jest w filtrach przeciwsłonecznych, w produktach anti-aging oraz preparatach regenerujących i łagodzących.

 

 

KWAS FERULOWY

Za sprawa właściwości antyoksydacyjnych, kwas ferulowy świetnie chroni skórę przed reaktywnymi formami tlenu, neutralizując ich działanie. Zmniejsza również  uszkodzenia, które powstały wskutek ekspozycji słonecznej, oraz osłania DNA komórkowe. Kwas ferulowy świetnie sprawdzi się przy objawach fotostarzenia, takich jak elastoza (zmiana właściwości włókien elastynowych co skutkuje grudkami, zgrubieniami skóry), wiotczenie skóry czy naczycznka.

 

Połączenie z witaminą C i E powoduje wzmocnienie właściwości antyoksydacyjnych. Badania wykazały, że receptura w której składzie znajduje się kwas ferulowy, witamina C oraz E, posiada ośmiokrotnie większe działanie fotoprotekcyjne przeciw promieniowaniu UVA i UVB, w porównaniu do stosowania formuł opartych tylko na witaminie C i E.

 

Stosując produkty z kwasem ferulowym zauważysz bardzo korzystne rezultaty w terapii przeciwzmarszczkowej i pojędrniającej skórę suchą oraz normalną. Kwas ferulowy wpływa na proces powstawania przebarwień, dlatego skóra podczas pielęgnacji tym antyoksydantem uzyska bardziej jednolity koloryt oraz świeży blask. Badania wykazały również, iż antyoksydant ten stymuluje apoptozę (naturalne niszczenie) komórek rakowych

 

 

ERGOTIONEINA

Jest antyoksydantem, wytwarzanym przez grzyby nitkowate. Komórki skóry wykorzystują ten silny antyoksydant najszybciej. Wychwytuje wolne rodniki uwalniane na poziomie mitochondriów (mitochondria stanowią centrum energetyczne komórki z własnym materiałem genetycznym, dostarczają energię niezbędną do funkcjonowania organizmu). Tym samym ochrania DNA mitochondrialne przed uszkodzeniami.
Dodatkowo chroni lipidy skóry przed utlenianiem oraz zmniejsza ilość enzymów rozkładających włókna kolagenowe. Zmniejsza również stan zapalny (zaczerwienienie, rumień, pieczenie) wywołany promieniowaniem UVA. Posiada także zdolności transportowania innych substancji odżywczych do centrum energetycznego komórki- mitochondriów.
Ten mało popularny ale bardzo skuteczny antyoksydant znajdziesz w filtrach przeciwsłonecznych, w preparatach łagodzących, regenerujących po opalaniu jak i również w kosmetykach przeciwstarzeniowych oraz zapobiegających przebarwieniom.

 

       Lato, to z reguły wzmożona ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Ciesząc się z wakacyjnej opalenizny, czasem zapominasz o negatywnych skutkach wpływu promieni słońca na Twoją skórę. Możesz jednak wspierać swoją cerę, dając jej skuteczną broń w postaci odpowiedniej pielęgnacji. Kluczem są substancje, które w aktywny sposób zwalczą destrukcyjny wpływ słońca. Regenerując, kojąc, odbudowując, rozjaśniając, zwalczając wolne rodniki. Zadbaj więc świadomie o swoją cerę latem, by jesienią problemy skórne nie musiały spędzać Ci snu z powiek.

 

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, podziel się nim ze znajomymi. Wystarczy, że na górze artykułu klikniesz w ikonkę facebook, twitter, mail.

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

Alicja Leśniczak- ukończyła studia magisterskie z kosmetologii na wydziale farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalista mikroodżywiania oraz medycyny stylu życia, zwolenniczka kosmetologii interdyscyplinarnej. Terapie skóry prowadzi wielowymiarowo, poddając analizie funkcjonalnej stan skóry oraz organizmu, analizując wyniki badań oraz łącząc zabiegi gabinetowe z szytą na miarę pielęgnacją domową, racjonalnym odżywianiem, oraz celowaną suplementacją.

Poprzedni artykuł

Poznaj niezbędne dla pięknej skóry, substancje wspomagające filtry UV

Następny artykuł

Rezygnujesz z kosmetyków z witaminą A latem? To błąd!