471
Porady eksperta kosmetologii i mikroodżywiania

Super witamina do zadań specjalnych. Twoja skóra ją pokocha!

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

Wartości odżywcze witamin z grupy B są powszechnie znane i doceniane od dawna. Jednak warto abyś zwróciła swoją uwagę, na miejscowe zastosowanie witaminy B3, przynoszące bardzo korzystne efekty kosmetyczne oraz lecznicze. Moda na różne substancje sprawia, że często jest niedocenianą oraz pomijaną witaminą. Natomiast stanowi jeden z najsilniejszych antyoksydantów, zapewniający szereg zauważalnych korzyści dla każdego rodzaju skóry.

 

Witamina B3 zwana jest również witaminą PP lub niacyną, występuje w formie kwasu nikotynowego (niacyna) oraz amidu kwasu nikotynowego inaczej niacynamidu. Formy te mają tak samą aktywność biologiczną. Jednak w kosmetykach, najczęściej wykorzystywany jest niacynamid. 

 

W przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, B3 może być produkowana w organizmie z podstawowego aminokwasu, tryptofanu. Są to jednak niewielkie ilości i jej najważniejszym źródłem powinno być pożywienie oraz preparaty zewnętrzne.

 

Należy jednak pamiętać, że tryptofan należy do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie, lecz muszą zostać dostarczone w pożywieniu.

 

Spośród wszystkich witamin rozpuszczalnych w wodzie witamina B3, po miejscowej aplikacji, najłatwiej przenika przez warstwę rogową skóry. Najczęściej stosowaną formą w preparatach zewnętrznych jest niacynamid, ponieważ w przeciwieństwie do niacyny nie powoduje zaczerwienienia i rozszerzania naczyń krwionośnych (chyba, że produkt ma na celu właśnie takie działanie pobudzające).

 

 

Witamina B3 posiada wszechstronne zastosowanie, dlatego korzystnie wpływa na każdy rodzaj skóry. Jeśli więc posiadasz skórę suchą, tłustą, mieszaną, naczyniową, trądzikową, podrażnioną, wrażliwą czy z przebarwieniami lub zmarszczkami, nie są to czcze słowa, w każdym przypadku będzie Tobie pomocna!

 

Szczególnie, że działanie witaminy B3 zostało przebadane i poparte wieloma niezależnymi badaniami. Ponadto, jest to składnik o wysokim bezpieczeństwie zastosowania.

 

 

Odmładzanie i nie tylko…

Witamina B3 jest prekursorem wszechobecnej cząsteczki NAD i NADP. Ich zredukowane postaci to NADH oraz NADPH.

 

Brzmi dość enigmatycznie ale najistotniejszy jest fakt, iż są silnymi antyoksydantami wewnątrzkomórkowymi, stymulującymi naprawę uszkodzeń komórek skóry, spowodowanymi promieniowaniem słonecznym.

 

Z kolei NAD i NADP są głównymi mediatorami w reakcjach zwalczania wolnych rodników, zapobiegając mechanizmom glikolizacji białek, które pojawiają się w połączeniu cukrów z białkami.

 

Obrazowo, cząsteczki te nie dopuszczają do usztywniania się kolagenu, oraz do utrudnień w jego regeneracji, dzięki czemu zapobiegają przyspieszonemu starzeniu się skóry. Pośrednio wpływając na produkcję kolagenu oraz stymulując syntezę kwasu hialuronowego, poprawia jędrność oraz napięcie skóry.

 

Wraz z wiekiem, skóra niestety traci spoistość w warstwie rogowej, przez co następuje przyspieszona ucieczka wody. Skóra staje się sucha a zmarszczki bardziej widoczne. Niacynamid, wbudowując się w cement międzykomórkowy, utrzymuje odpowiednią strukturę oraz nawodnienie skóry, przez co bardzo dobrze sprawdza się jako składnik produktów przeciwzmarszczkowych

 

 

Zwalcz przebarwienia

Niacynamid hamuje migrację melaniny z melanocytów oraz obniża aktywność tyrozynazy i tym samym zapobiega tworzeniu się widocznych przebarwień. Wspomaga również działanie innych składników rozjaśniających.

 

Za sprawą powyższych właściwości witamina B3 często stosowana jest w preparatach przeciwsłonecznych, wzbogacając ich skład o działanie odżywcze, antyoksydacyjne oraz fotoochronne.

 

 

Skóra sucha, wrażliwa lub atopowa?…

Jeśli Twoja skóra jest sucha, ma tendencję do podrażnień śmiało wybieraj produkty z B3. Skutecznie stymuluje produkcję składników lipidowych oraz składników odpowiedzialnych za odpowiednie utrzymanie nawodnienia skóry. Dzięki temu widocznie poprawia barierę lipidową naskórka, zmniejszając przeznaskórkową utratę wody.

 
Dodatkowo posiada działanie przeciwzapalne, sprzyja gojeniu oraz regeneracji. Skóra staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, dobrze nawilżona oraz elastyczna. Takie działanie witaminy B3, znajduje zastosowanie w produktach dla skóry wrażliwej, z trądzikiem różowatym, atopowym zapaleniem skóry czy w łuszczycy.

 

 

Pożegnaj trądzik

Jeśli posiadasz skórę trądzikową, również odczujesz dobroczynne działanie niacynamidu, ze względu na właściwości przeciwtrądzikowe ale także zmniejszające nadprodukcję sebum i wielkość porów skóry.

 

Badania wykazały, że zastosowanie stężenia 4% niacynamidu odpowiada działaniu 1% klindamycyny – antybiotyku przeciwtrądzikowemu! Niejednokrotnie skóry trądzikowe, z rozszerzonymi porami lub przetłuszczające się, posiadają zaburzoną równowagę hydrolipidowa. Za sprawą stymulacji składników lipidowych skóry, pomaga w odbudowie fizjologicznej bariery skóry.

 

Przykładowe produkty, zawierające witaminę C wysoko w składzie:

 
-B3 Niacynamide Youth Serum, Dermaquest

-High content steam cream, Benton

-Resist 10 % Niacinamide Booster, Paulas Choice

-Serum depigmentacyjne, liftingujące z retinoidami, Neoretin

-2w1 aktywny krem sebo-regulujący o działaniu anti-aging, Bielenda Professional

-Keracnyl PP, krem kojący przeciw niedoskonałościom, Ducray

-Odbudowujące serum naprawcze do twarzy z ekstraktem ze śluzu ślimaka Bielenda Professional

-Niacinamide 10% + Zinc 1% serum, The Ordinary

-Vita B3 24H, pH Formula

 
       Witaminę B3, śmiało mogę nazwać wszechstronną substancją aktywną. Jej wielokierunkowe działanie i bezpieczeństwo, potwierdzone szeregiem badań, w 100% przekonuje do jej stosowania w codziennej pielęgnacji. Dobrze abyś miała jednocześnie na uwadze, złożoność procesów zachodzących w Twojej skórze. Dzięki czemu wzbogacenie oraz urozmaicenie pielęgnacji o różne substancje aktywne, w tym silne antyoksydanty, pozwoli osiągnąć Tobie zamierzone efekty. 

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

Alicja Leśniczak- ukończyła studia magisterskie z kosmetologii na wydziale farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalista mikroodżywiania oraz medycyny stylu życia, zwolenniczka kosmetologii interdyscyplinarnej. Terapie skóry prowadzi wielowymiarowo, poddając analizie funkcjonalnej stan skóry oraz organizmu, analizując wyniki badań oraz łącząc zabiegi gabinetowe z szytą na miarę pielęgnacją domową, racjonalnym odżywianiem, oraz celowaną suplementacją.

Poprzedni artykuł

Jak stosować retinol, aby skutecznie odmłodzić skórę, zmniejszyć zmarszczki, przebarwienia i trądzik?

Następny artykuł

Zmarszczki wokół oczu? Sprawdź, jak skutecznie z nimi walczyć!