303
Poprawimy wygląd Twojej skóry… bez skalpela

Tajniki eliksiru młodości

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

       Stworzone często na potrzeby marketingowe, określenia substancji aktywnych, tak bardzo zakorzeniają się w potocznej mowie, że z reguły nie zastanawiamy się dlaczego tak zostały nazwane. Tak właśnie jest z koenzymem Q10. Z pewnością słyszałaś, że nazywany jest również eliksirem młodości. W czasach kiedy co chwilę pojawia się jakaś „moda” i „jakiś” eliksir młodości, brzmi to mało wyjątkowo i skutecznie.

Czy aby na pewno? Czy związek który jest wszechobecny (nie przesadzam) i znajduje się w każdej komórce Twojego organizmu, pełniąc w niej bardzo istotną rolę jest w stanie zdziałać cuda na Twojej skórze i być niczym eliksir młodości? Ja znam odpowiedź popartą wieloma badaniami, a Ty?

 

Jak ważny dla organizmu jest CoQ10?

 

Jest antyoksydantem stanowiącym podstawy element odpowiedzialny za przemiany energetyczne komórki, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów. Zapobiega niszczeniu białek i błon lipidowych komórek przez reaktywne formy tlenu, ponieważ stanowi ich pierwszą linię obrony. Ponadto wykazuje działanie stabilizujące na błony komórkowe, przez co posiadają większą odporność na działanie czynników szkodliwych

 

Skąd CoQ10 bierze się w Twoich komórkach?

Organizm ludzki syntetyzuje koenzym Q10 z tyrozyny (aminokwas białkowy) i kwasów tłuszczowych, przy czym jego biosynteza ulega obniżeniu wraz z wiekiem oraz podczas długotrwałego stresu. Po 35 roku życia poziom produkowanego koenzymu znacznie się obniża, a jego ilość nie pokrywa istniejącego zapotrzebowania. Wynikiem tego jest spowolnienie procesów energetycznych i odnowy biologicznej komórki. Jednym słowem im mniej CoQ10 tym gorzej regeneruje się Twój organizm i tym szybciej się starzeje.

 

 

Aby organizm mógł swobodnie syntetyzować eliksir młodości, musisz mu w tym pomóc spożywając np. sardynki, makrelę czy łososia. Niejednokrotnie do uzupełnienia niedoborów potrzebna będzie suplementacja, ponieważ zawartość substancji odżywczych w produktach ulega wyraźnej redukcji na skutek smażenia, gotowania i różnych metod przetwarzania. Natomiast przed rozpoczęciem suplementacji należy zbadać jego poziom w organizmie.

 

Jak CoQ10 wpływa na Twoją skórę?

Ubichinol jest jednym z ważniejszych, rozpuszczalnym w tłuszczach antyoksydantem, który zmiata wolne rodniki oraz trucizny zalegające w organizmie. A jak już świetnie wiesz, nadmierna ilość wolnych rodników przyspiesza procesy starzenia. Istotną informacją jest fakt, że regeneruje witaminę E, która jest również silnym przeciwutleniaczem, a tym samym zwiększa skuteczność jej działania. Natomiast w duecie silnie odtruwają komórki z toksyn oraz pomagają się ich pozbyć. Zwiększają zdolności obronne skóry

 

 

Koenzym Q 10 chroni również komórki przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez promieniowanie UVA, zmniejszając oksydacyjne uszkodzenia DNA, oraz obniżając stan zapalny. Pobudza metabolizm, regeneracje oraz przyspiesza odnowę biologiczną skóry.

 

Wraz z wiekiem fibroblasty w Twojej skórze ulegają wolniejszemu podziałowi a ilość produkowanych przez nie glikozaminoglikanów tzw GAG (do których należy między innymi kw. hialuronowy) znacząco spada. Badania wykazały, że ubichinon jest w stanie podnieść stężenie GAG oraz szybkość podziałów fibroblastów.
Badania in vivo, przeprowadzone na skórze świni, przy zastosowaniu etanolowego roztworu koenzymu Q10, wykazały 20% przenikanie do naskórka i 27% do skóry właściwej, co pokazuje, iż związek ten dobrze penetruje w głąb skóry.

 

Jakie pozytywne zmiany zauważysz na skórze?

Badania przeprowadzone po aplikacji tego związku potwierdziły, że stosowany na skórę przez kilka tygodni powodował zmniejszenie drobnych zmarszczek, a regularne stosowanie zapobiega powstawaniu nowych. Dodatkowo wzrost jędrności i elastyczności skóry spowoduje odmłodzenie skóry.

 

 

Twoja skóra zyska na świeżym wyglądzie dzięki poprawie dotlenienia, wilgotności, nawilżenia cery. Działanie regenerujące rewelacyjnie wpłynie na skóry wrażliwe, suche czy z podrażnieniami.
W połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi, zapobiegnie powstawaniu przebarwień, może również nieco rozjaśnić już istniejące.

 

       Po lekturze tego artykułu, z pewnością już wiesz jak bardzo istotny jest dla Ciebie koenzym Q10 pod kątem pięknej i zdrowej skóry ale również zdrowia całego organizmu. Myślę, że zgadzasz się, iż określenie go mianem „eliksiru młodości” jest słuszna. W połączeniu z innymi antyutleniaczami m.in. z witaminą C, E, niacyną czy resweratrolem, zapewnia skuteczne połączenie w walce z wolnymi rodnikami, starzeniem czy niedoskonałościami skóry. Przy indywidualnie dostosowanej pielęgnacji preparatami z koenzymem Q10, korzystne wpływ na skórę zauważą posiadaczki wszystkich rodzajów skór. Koniecznie miej jednak na uwadze, że styl życia oraz dobrze zbilansowana dieta ( niekiedy uzupełniona suplementami) sprzyja zachowaniu młodości na dłużej.

 

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, podziel się nim ze znajomymi. Wystarczy, że na górze artykułu klikniesz w ikonkę facebook, twitter, mail.

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

Alicja Leśniczak- ukończyła studia magisterskie z kosmetologii na wydziale farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalista mikroodżywiania oraz medycyny stylu życia, zwolenniczka kosmetologii interdyscyplinarnej. Terapie skóry prowadzi wielowymiarowo, poddając analizie funkcjonalnej stan skóry oraz organizmu, analizując wyniki badań oraz łącząc zabiegi gabinetowe z szytą na miarę pielęgnacją domową, racjonalnym odżywianiem, oraz celowaną suplementacją.

Poprzedni artykuł

Wolne rodniki- wrogowie Twojej pięknej skóry

Następny artykuł

Poznaj niezbędne dla pięknej skóry, substancje wspomagające filtry UV