969
Porady eksperta kosmetologii i mikroodżywiania

Zdrowa skóra w 50 dni! Przyłącz się do akcji!

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

Pierwszy dzień Nowego Roku to najczęściej czas na…spisanie listy postanowień noworocznych. Na jej czele często znajduje się hasło „zadbam o swoją skórę”. Dlaczego jednak nie zadbać o jej stan już wcześniej? Tak aby w wieczór sylwestrowy cieszyć się zdrowszą, pełną blasku cerą!

 

Listopad oraz grudzień to miesiące, w których najczęściej od swoich pacjentek słyszę, że chcą przygotować swoją skórę do Świąt, zabawy Sylwestrowej lub balu karnawałowego.

 

Oczywiście, idealną sytuacją jest świadoma oraz skuteczna terapia skóry trwająca przez cały rok.

 

Jeśli jednak należysz do tej grupy kobiet, które nadal poszukują odpowiedniej pielęgnacji, proponuję Ci akcję „ZDROWA SKÓRA w 50 dni”.

 

Czy 50 dni to wystarczający czas na totalną metamorfozę Twojej skóry? To wszystko jest bardzo zależne od jej stanu. Obiecuję Ci jednak, że niezależnie w jakim momencie drogi jesteś, Twoja skóra zyska na wyglądzie po wprowadzeniu planu „Zdrowa skóra w 50 dni”.

 

Wiem jak różne bywają problemy skóry, dlatego przedstawię Ci plan pielęgnacji według ETAPÓW. Jeśli Twoja skóra nie ma problemu z danym poziomem lub Twoja pielęgnacja spełnia „wymagania” danego etapu, przechodzisz do kolejnego.

 

W każdym etapie przedstawię Tobie moje PROPOZYCJE, PRZYKŁADOWE produkty, które bardzo dobrze spełniają się w swojej roli. Sprawdź swoją kosmetyczkę, porównaj, jeśli uznasz, że czegoś brakuje, uzupełnij braki.

 

OCZYSZCZANIE- PODSTAWA PIELĘGNACJI

Uważasz, że nie ma w tym etapie żadnej filozofii, trwa krótko, więc tak naprawdę nie jest istotny dla skóry. Nic bardziej mylnego! Rozpocznij skuteczna terapię Twojej skóry, od prawidłowego oczyszczania! Nie ma mowy o sukcesie akcji „ZDROWA SKÓRA w 50 dni”, jeśli wciąż będziesz popełniała te same błędy w oczyszczaniu. Koniecznie przeczytaj artykuł KLIK.

 

 

Przykładowe produkty

-Gotowy olejek myjący biochemiaurody.pl

-Wybrany olejek pielęgnacyjny (np. arganowy, z pestek malin, z czarnuszki, konopny, z czarnej porzeczki)+ emulgator ecospa.pl

-Miya mySUPERskin olejek myjący

-Bielenda olejek myjący arganowy

 

 

ODBUDOWA I WZMOCNIENIE PŁASZCZA HYDROLIPIDOWEGO- KLUCZOWY ELEMENT TERAPII

Postawię sprawo jasno. Równowaga w barierze hydrolipidowej to podstawa dalszych działań i zdrowej skóry. Jeśli jest zaburzona, reszta terapii albo nie przyniesie żadnego efektu albo będzie zdecydowanie mniejszy niżeli przy sprawnym płaszczu hydrolipidowym.

 

Nierównowaga na tym poziomie powoduje uwrażliwienie skóry, potęguje zaczerwienienie skóry, widoczność zmarszczek ale również pojawienie się zaskórników oraz stanów zapalnych. Może zastanawiasz się co to ten płaszcz hydrolipidowy? Gdzie się znajduje? I Jak stwierdzić czy jest zaburzony? A jeśli jest, to jak go odbudować? Przeczytaj uważnie artykuł KLIK.

 

 

Przykładowe produkty

-The Ordinary Natural Moisturizing Factors+ HA serum (dzień, noc)

-Bielenda Professional, Odbudowujące serum naprawcze do twarzy z ekstraktem ze śluzu ślimaka (dzień, noc)

-Biologique Recherche Creme Masque Vernix (noc)

-Dermomedica Ceramide EGF cream (dzień, noc)

-Yonelle- Biofusion repair 3C Cream (dzień, noc)

-Oeparol Essence, krem intensywnie odżywiający z kwasami omega i ceramidami (noc)

-Elo-baza krem lekki (noc)

-Vianek Normalizujący krem do twarzy na noc

 

 

ZAPOBIEGANIE

Z pewnością znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety, bardzo często o tym zapominasz, albo nie wiesz jak zapobiegać i w zasadzie przed czy zapobiegać? Otóż zapobieganie zmarszczkom, przebarwieniom, naczynkom powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji.

 

Czym skutecznie zapobiegać? Między innymi antyoksydantami. Ich regularne stosowanie, skutecznie zapobiega powstawaniu niedoskonałości skóry ale również wspomaga zwalczanie już powstałych.

 

To nie znaczy, że nigdy na Twojej twarzy nie pojawi się zmarszczka. Jednak może pojawić się znacznie później. To już coś, prawda? Antyoksydantów jest bardzo wiele, jednak uważam, że najlepsze efekty uzyskuje się przy synergii ich działań.

 

Jak je stosować? Z pewnością podczas porannej pielęgnacji, ponieważ w ciągu dnia neutralizują wolne rodniki, które w nadmiarze niszczą różne struktury skóry między innymi białka (kolagen), lipidy błon komórkowych oraz DNA. Oczywiście w zależności od poszczególnych elementów pielęgnacji, antyoksydanty w postaci serum możesz wpleść również w nocną pielęgnację.

 

 

Moje autorskie artykuły na temat antyoksydantów

Antyoksydanty a wolne rodniki

Tajniki eliksiru młodości- koenzym Q10

Witamina C

Resweratrol

Witamina B3

 

Przykładowe produkty

-Dermomedica C E serum (dzień, noc)

-Dermomedica Phloretin serum (dzień, noc)

-Sesderma C-vit (dzień, noc)

-Sesderma resweradem liposomal serum (noc)

-The Ordinary Resveratrol 3%+ Ferulic Acid 3% serum (dzień, noc)

-The Ordinary- Alpha Lipoic Acid 5% (dzień, noc)

-The Ordinary Niacinamide 10%+ Zinc 1% serum (dzień, noc)

-Biochemiaurody Flavo+C15EF serum

-Biochemia urody Eliksir winogronowy DNA

 

 

KORYGOWANIE

To etap w którym zajmujesz się problemami Twojej skóry czyli trądzik, przebarwienia, zmarszczki, rumień, naczynka. Jednak podstawą do tego etapu jest wcześniejszy etap czyli ODBUDOWA płaszcza hydrolipidowego oraz ZAPOBIEGANIE starzenia oraz problemom skórnym.

 

Może się okazać, że stan Twojej cery poprawi się diametralnie po odbudowie bariery HL. Ustąpi przetłuszczanie skóry, stany zapalne będą wyciszone, zminimalizuje się również zaczerwienienie czy nadreaktywność, a zmarszczki staną się mniej widoczne.

 

Natomiast stosując antyoksydanty na etapie zapobiegania, dostarczasz skórze substancji o wielokierunkowym działaniu, które poza zwalczaniem nadmiaru wolnych rodników, rozjaśnią przebarwienia, zmniejszą stany zapalne, wspomogą proces wypłycania zmarszczek czy zmniejszą intensywność rumienia

 

Jednak Twoja skóra może potrzebować dodatkowego wsparcia…

 

Przebarwienia

Na tym etapie, świetnie sprawdzają się produkty przyspieszające odnowę komórkową (złuszczanie) oraz hamujące, na wielu płaszczyznach proces powstawania przebarwień. Produkty zawierające kwasy, mające zmniejszyć lub usunąć przebarwienia stosuj na noc.

 

Wyjątek to kwas azelainowy, kwas ferulowy, laktobionowy czy glukonolakton, które ze względu na swoją podwójną naturę (są antyoksydantami), możesz z powodzeniem stosować w dziennej pielęgnacji.

 

W ciągu dnia, nie zapominaj o serum antyoksydacyjnym oraz filtrze przeciwsłonecznym. W produktach szukaj mieszanki retinolu, arbutyny, butylrezorcynolu, kwasu glikolowego, kwasu azelainowego, kwasu kojowego, kwasu ferulowego, witaminy C, witaminy B3, ekstraktu z morwy białej, korzenia lukrecji gładkiej, tarczycy bajkalskiej, wyciągu z aloesu (aloesyny) lub stosuj klika preparatów, których składy będą się uzupełniały, tworząc wielokierunkową kurację

 

 

 

Moje autorskie artykuły

Kwas glikolowy

Domowe produkty z kwasami

Retinol

 

Przykładowe produkty

-The Ordinary Alpha Arbutin 2%+ HA

-The Ordinary AHA 30%+ BHA2% peeling kwasowy

-The Ordinary Retinol 1% in Squalane

-Sesderma Acglicolic 20 ampułki

-Dermaquest SkinBrite serum

 

Antyoksydanty

-The Ordinary- Alpha Lipoic Acid 5%

-The Ordinary Niacinamide 10%+ Zinc 1% serum

-The Ordinary Resveratrol 3%+ Ferulic Acid 3% serum

-Biochemiaurody Flavo+C15EF serum

-Biochemia urody Eliksir winogronowy DNA

-Dermomedica C E serum (dzień, noc)

-Dermomedica Phloretin serum (dzień, noc)

 

 

Zmarszczki, utrata napięcia

Celem tego elementu kuracji jest wypłycenie zmarszczek, przyspieszenie odnowy komórkowej oraz stymulacja do produkcji nowego kolagenu oraz GAGs (m.in. kwas hialuronowy).

 

Standardem, który świetnie sprawdza się na tej płaszczyźnie działań są kwasy (glikolowy, mlekowy, laktobionowy, maltobionowy, glukonolakton), retinol oraz peptydy. Produkty z kwasami oraz retinolem stosuj w pielęgnacji nocnej, natomiast peptydy świetnie sprawdzą się zarówno na dzień jak i na noc.

 

Podczas stosowania produktów z retinole czy z wyższym stężeniem kwasów, zachowaj ostrożność. Na początek aplikuj je z przerwami np. co 3 dni, pozwalającym na obserwację skóry oraz kontrolę reakcji.

 

Jeśli chcesz wzmocnić pielęgnację, możesz spróbować mikronakłuwań skóry za pomocą dermarollera. Bezpieczna długość do wykonania zabiegu w warunkach domowych to maksymalnie 0,5 mm.

 

Jeśli masz obawy co do zachowania odpowiedniej higieny czy sposobu wykonania zabiegu w domu, oddaj swoją skórę w ręce PRZESZKOLONEGO I DOŚWIADCZONEGO SPECJALISTY.

 

Profesjonalne gabinety najczęściej dysponują już bardziej zaawansowanym sprzętem do mikronakłuwań (dermapen, nanofrax). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mikronakłuć przeczytaj artykuł KLIK.

 

 

Moje autorskie artykuły

Kwas glikolowy

Domowe produkty z kwasami

Retinol

 

Przykładowe produkt

-The Ordinary AHA 30%+ BHA2% peeling kwasowy (maksymalnie 2 razy w tygodniu)

-The Ordinary Retinol 1% in Squalane (na początek 3 razy w tygodniu z przerwami)

-The Ordinary Buffet Multi- Technology Peptide serum

-Sesderma Acglicolic 20 ampułki (2 razy w tygodniu)

-Exuviance Age Reverse Hydrafirm (codziennie)

-Dermaquest Retinol Peptide Youth Serum (bardzo wysokie stężenie retinolu. Na początek raz w tygodniu!)

-Dermomedica Argireline serum

-Sesderma Reti Age serum (co noc)

-Environ Retinol 1 (co noc), 2 (na początek 2-3 razy w tygodniu), 3 (na początek raz w tygodniu)

 

Antyoksydanty

-The Ordinary- Alpha Lipoic Acid 5%

-The Ordinary Niacinamide 10%+ Zinc 1% serum

-The Ordinary Resveratrol 3%+ Ferulic Acid 3% serum

-Biochemiaurody Flavo+C15EF serum

-Biochemia urody Eliksir winogronowy DNA

-Dermomedica C E serum (dzień, noc)

-Dermomedica Phloretin serum (dzień, noc)

 

 

Przetłuszczanie i trądzik

Bardzo często przyczyną do przetłuszczania się skóry czy rozszerzonych porów jest zaburzona równowaga hydrolipidowa. Gruczoły łojowe, produkując nadmierną ilość łoju, chcąc uzupełnić braki w nierównowadze. Dlatego też nadmierne oczyszczanie skóry, wysuszanie czy stosowanie silnych produktów matujących wprowadzi ją w błędne koło.

 

Niejednokrotnie przywrócenie równowagi przynosi zauważalne i zadowalające efekty. Jeśli jednak nadal borykasz się z przetłuszczaniem dobrze sprawdzą się produkty z kwasem salicylowym, pirogronowym, azelainowym, witaminą B3.

 

Te same substancje również skutecznie odblokują ujścia gruczołów łojowych, zmniejszą stany zapalne oraz zapobiegną powstawaniu nowych. Przyczynią się także do prawidłowego rogowacenia naskórka oraz ujść gruczołów łojowych. Pamiętaj jednak, że produkty z kwasami najlepiej wprowadzić po odbudowie bariery hydrolipidowej.

 

 

Moje autorskie artykuły

Domowe produkty z kwasami

 

Przykładowe produkty

-The Ordinary AHA 30%+ BHA2% peeling kwasowy (maksymalnie 2 razy w tygodniu)

-The Ordinary Retinol 1% in Squalane (na początek 3 razy w tygodniu z przerwami)

-The Ordinary Niacinamide 10%+ Zinc 1% serum

-Bielenda aktywny krem sebo-regulujący anti aging 40+

-Vianek krem normalizujący

-Qcera krem łagodzący

-Bielenda Dr Medica serum na trądzik

-Iwostin Perfectin Purritin peeling na noc do skóry tłustej i trądzikowej

-Biochemia urody tonik BHA 2%

-Biochemia urody krem anty-trądzikowy AZELO/ BHA

 

Antyoksydanty

-The Ordinary- Alpha Lipoic Acid 5%

-The Ordinary Niacinamide 10%+ Zinc 1% serum

-The Ordinary Resveratrol 3%+ Ferulic Acid 3% serum

-Biochemiaurody Flavo+C15EF serum

-Dermomedica Phloretin serum (dzień, noc)

 

Naczynka

Skóra naczynkowa bardzo często jest również skórą wrażliwą. Jeśli jednak zadbasz o odbudowę płaszcza hydrolipidowego, pozbędziesz się wrażliwości skóry. Pozostanie wtedy wzmacnianie skóry oraz ZAPOBIEGANIE pojawianiu się nowych naczynek. Jak już wcześniej wspomniałam, świetnym produktem zapobiegającym jest serum antyoksydacyjne.

 

 

 

Wzmocnienie naczynek

-Dr Medica dermatologiczne serum zmniejszające widoczność naczynek (dzień, noc)

-Exuviance Anti- redness Calming serum (dzień, noc)

-Dr Murad Recovery treatment gel (dzień noc)

-Sesderma Azelac hydratin gel (dzień, noc)

-Dottore Rossatore Blur Effect (dzień, noc)

-Organic series krem forte do cery naczyniowej (dzień, noc)

-Biochemia urody Krem wzacniający naczynka (dzień, noc)

-Biochemia urody serum AZELO 10%

 

Antyoksydanty

-The Ordinary- Alpha Lipoic Acid 5%

-The Ordinary Niacinamide 10%+ Zinc 1% serum

-The Ordinary Resveratrol 3%+ Ferulic Acid 3% serum

-Biochemia urody Flavo+C15EF serum

-Biochemia urody Eliksir winogronowy DNA

-Dermomedica C E serum (dzień, noc)

-Dermomedica Phloretin serum (dzień, noc)

-Sesderma Resveraderm liposomal serum (noc)

 

Droga do zdrowej, świeżo i młodo wyglądającej skóry jest zdecydowanie prostsza, kiedy produkty stosowane są w sposób przemyślany i o odpowiedniej porze dnia. Pamiętaj jednak, że czas jaki będzie potrzebny Twojej cerze, aby zaczęła wyglądać zdrowo i pięknie jest bardzo indywidualny. Mogę jednak obiecać, że w przeciągu 50 dni zauważysz różnicę w wyglądzie Twojej skóry. Czynnikami negatywnie wpływającymi na efekty terapii, najczęściej jest brak cierpliwości i konsekwencji. Nie daj się kusić hasłami reklamowymi. Masz cel, wytyczoną drogę, przykładowe produkty. Działaj.

 

Alicja Leśniczak
Alicja Leśniczak

Alicja Leśniczak- ukończyła studia magisterskie z kosmetologii na wydziale farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalista mikroodżywiania oraz medycyny stylu życia, zwolenniczka kosmetologii interdyscyplinarnej. Terapie skóry prowadzi wielowymiarowo, poddając analizie funkcjonalnej stan skóry oraz organizmu, analizując wyniki badań oraz łącząc zabiegi gabinetowe z szytą na miarę pielęgnacją domową, racjonalnym odżywianiem, oraz celowaną suplementacją.

Poprzedni artykuł

Kwas glikolowy- poznaj jego moc w kosmetykach!

Następny artykuł

"Zdrowa skóra w 50 dni" dzięki odżywianiu. Przyłącz się do akcji